Leczenie depresji | 2022-08-11 |
Objawy depresjiDepresja to zaburzenie nastroju o charakterystycznych objawach. Osoba zmagająca się z depresją odczuwa smutek i przygnębienie bez wyraźnego powodu. Powodem do niepokoju jest utrzymywanie się tych emocji przez okres dłuższy niż 2 tygodnie oraz odgrywanie przez nie wpływu na życie codzienne. Z czasem wszystkie te symptomy przybierają na sile. Co oznacza, że depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważną dolegliwością. Zaburzenia depresyjne mają także wiele innych symptomów, także takich, które nie są związane ze smutkiem.
Przyczyny depresjiDepresja może pojawić się w wyniku reakcji na stresujące i negatywne wydarzenie życiowe - mówimy wtedy o czynnikach psychologicznych, bądź ogólnej sytuacji życiowej oraz relacji z innymi osobami np. brak wsparcia, gdzie zadziałał czynnik społeczny. Zdarza się jednak, że chorujący na depresję nie jest w stanie wskazać konkretnej przyczyny (ani psychologicznej ani społecznej). Może oznaczać to, że depresja pojawiła się wskutek działania czynników biologicznych. Zalicza się do nich:
Warto tutaj wspomnieć także o występowaniu chorób przewlekłych, które mogą mieć wpływ na pojawienie się depresji. Często znacząca może być utrata samodzielności (niepełnosprawność), pogorszenie funkcjonowania organizmu (np. przy chorobach nowotworowych czy reumatoidalnym zapaleniu stawów) czy wszelkiego rodzaju uzależnienia (alkohol, tytoń). Jak odróżnić smutek od depresji?Każdemu z nas zdarzają się trudniejsze okresy w życiu objawiające się spadkiem nastroju. Są to emocje związane z negatywnymi przeżyciami (osobistymi lub dziejącymi się na świecie). To zjawisko zrozumiałe, niekoniecznie oznaczające depresję. Jak w takim razie odróżnić czy to jedynie pogorszenie nastroju czy depresja. Otóż należy wziąć pod uwagę czas. Przygnębienie jest krótkotrwałe. Jeżeli złe samopoczucie utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, świadczy to o objawach depresyjnych. Łatwo zauważyć też, że aktywności, które dotychczasowo sprawiały radość, teraz nie wpływają na poprawę nastroju. Dodatkowo przy smutek, który pojawia się krótkotrwale, nie ma wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie tzn. odczuwamy smutek, możemy nawet nie mieć chwilowo ochoty na pewne aktywności np. wyjście do kina, ale wciąż wykonujemy wszystkie codzienne czynności i obowiązki oraz jesteśmy w stanie odczuwać przyjemności. Przy depresji przygnębienie ma wpływ na naszą codzienność - osoba chorująca nie podejmuje zwykle aktywności, zaniedbuje codzienne zadania i nie jest w stanie odczuwać przyjemności. Leczenie depresjiJedną z opcji leczenia depresji jest elektrostymulacja przezczaszkowa stosowana w warunkach domowych. Alpha-Stim to małe urządzenie do elektrostymulacji czaszkowej (CES) wykorzystywane w celu złagodzenia depresji i pomagające poczuć się lepiej, bez długotrwałych efektów ubocznych i ryzyka uzależnienia. Technologia ta oparta jest na opatentowanym przebiegu fal, którego działanie jest potwierdzone licznymi badaniami prowadzonymi od 40 lat. Fale przebiegają między dwiema elektrodami wysyłając sygnał do mózgu i zapewniając skuteczne leczenie depresji bez leków. Terapia jest bardzo łagodna, a podczas sesji terapeutycznej użytkownik nie odczuwa dyskomfortu. Ponad 100 badań klinicznych pokazuje, że pacjenci czują się lepiej stosując Alpha-Stim niż przy leczeniu farmakologicznym. Alpha-Stim zapewnia leczenie bez nieprzyjemnych skutków ubocznych. |
Polecane